Påminnelse - ekstraordinært årsmøte.

Det vises til innkalling sendt til klubbens medlemmer:

Styret i Varegg Allianseidrettslag innkaller med dette sine medlemmer til et ekstraordinært årsmøte i Vareggs klubbhus, Badstuen (nede) den 08. 01. 2025 kl. 18.00.

Styret fremmer følgende forslag til vedtak:
Ordningen om at innmeldte medlemmer i Varegg Allianseidrettslag automatisk også blir medlem med stemmerett i Varegg Fotball og Varegg Fleridrett skal opphøre med virkning fra 01.01.2025.
Fra samme tidspunkt opphører Varegg Fleridrett og Varegg Fotballs rett til en andel av kontingenten som betales for medlemskap i Varegg Allianseidrettslag.
Kontingenten for medlemskap i Varegg Allianseidrettslag skal være kr 400 per år med virkning fra 01.01.2025. For automatisk medlemskap i Varegg Allianseidrettslag tegnet via medlemskap i særidrettslagene skal kontingenten være kr. 200 per år. Ved innmelding etter 1. juli skal kontingenten for medlemskap ut året være det halve beløpet av kontingent for hele året.
For aktiviteter knyttet til medlemskapet i Varegg Allianseidrettslag kan det innkreves treningsavgifter eller andre tilleggsavgifter. Styret i Varegg Allianseidrettslag gis fullmakt til å fastsette disse. Fullmakten kan delegeres.

Bakgrunnen for forslaget:
Etter at Idrettslaget Varegg ble omdannet til en idrettslagsallianse på årsmøtet den 01.02.2006 har Varegg Allianse-idrettslag, Varegg Fleridrett og Varegg Fotball vært enige om at man som medlem i Varegg Allianseidrettslag også automatisk blir medlem med stemmerett i Varegg Fleridrett og Varegg Fotball. I samsvar med dette har en andel av kontingenten for medlemskapet i Varegg Allianseidrettslag blitt overført til de respektive idrettslag i alliansen. Denne ordningen omfatter selvsagt ikke medlemmer som ikke ønsker dette.
Bakgrunnen for denne ordningen var et sterkt uttrykt ønske på årsmøtet den 01.02.2006 om at omdanningen til alliansemodellen så langt som mulig ikke måtte forrykke ambisjonen om at Varegg i realiteten fortsatt skulle være ett idrettslag. Ordningen var tilpasset enkeltmedlemmer som ikke benyttet seg av lagenes aktiviteter (passive medlemmer), og særlig da medlemmer i Gubbelaget. Medlemmer som deltar i lagenes aktiviteter forutsettes melde seg direkte inn i Varegg Fotball eller Varegg Fleridrett og blir automatisk medlem i Varegg Allianseidrettslag på den måten i samsvar med NIFs lovverk.
Styret vurderer det slik at den noe spesielle ordningen i Varegg har oppfylt sitt formål og ikke lenger er nødvendig. Vårt medlem- og kontingentsystem må også tilpasses utviklingen i Varegg den siste tiden. Varegg Arena ble ferdigstilt i august 2024. Med denne gaven fra Trond Mohn har vi et nytt felles flott samlende sted for alle Vareggs medlemmer. Varegg Arena, og særlig da Fjellsiden treningssenter, har allerede dannet grunnlaget for mange nye medlemmer i Varegg Allianseidrettslag. Varegg Arena har også dannet grunnlaget for flere nye idrettsaktiviteter. En ny badmintongruppe er voksende, og vi ser også flere andre idrettsaktiviteter som etter hvert vil kunne etablere egne idrettslag under Varegg Allianseidrettslag. Idrettslagene som etableres må selv bestemme hvilke kontingenter som skal betales for medlemskap. Ordningen vi har hatt i Varegg så langt passer ikke inn i dette systemet. For å sikre likebehandling mellom nye og gamle idrettslag finner styret det riktig å foreslå at den spesielle ordningen vi har hatt i Varegg opphører.

Alle idrettslagene som deltar i Varegg-alliansen, vil med dette fullt ut selv bestemme kontingenten for alle typer medlemskategorier de måtte velge å opprette.

For enkelte aktiviteter som ikke organiseres av særidrettslag vil det også være nødvendig med treningsavgifter. Styret foreslår at styret får fullmakt til å fastsette treningsavgifter der dette er nødvendig.

Stemmerett:
For å ha stemmerett må medlemmet ha fylt 15 år, vært medlem av idrettslaget i minst én måned og ha betalt kontingenten for 2024. Medlemmer under 15 år har møte- og forslagsrett. Foreldre til barn under 15 år har ikke stemmerett, hvis de ikke selv er medlemmer. For mer informasjon om stemmerett, valgbarhet, forslagsrett mv., se idrettslagets lov § 5 til § 8.

Ordinære årsmøter for Varegg Allianseidrettslag, Varegg Fotball og Varegg Fleridrett i 2025:
Vi benytter også anledningen til å informere om at ordinære årsmøter i 2025 avvikles onsdag 19. mars. Innkalling med saksliste sendes ut i god tid i forveien. Da vil det også være mulig å sende inn saker som medlemmene ønsker å ta opp i årsmøtet.

Med vennlig hilsen Varegg Allianseidrettslag ved styret

07.01.25